Micronesian Games Results - Day 1

Saturday, 24 June 2006

 

The first day of competition at the Micronesian Games produced some good results from athletes from a number of the Micronesian Federations. Leading the way was the men's 100 metres which promises to produce an exciting finish.

 

Marshall Islands' athlete Roman Cress fresh from his season in the United States could only produce an 11.40 in winning his heat of the 100 metres. Cress has returned to Micronesia direct from the USA and could be suffering from the effects of the long flight. Jack Howard representing Chuuk, will go into the final with the fastest time, but only just! Tyrone Omar from CNMI will be hoping that the hometown advantage will help him across the line in tomorrow's final. Howard's time of 11.21 is only one hundredth of a second better than Omar's time of 11.22.

 

A full set of today's results are now available.

 

 

Women 100 Metre Sprint

Name Team Heats

 

Heats

1 Florencio, Ngerak Palau 13.11 Q -0.6

2 Low, Cora Guam 13.40 Q -2.3

3 Swei, Paloma Palau 13.87 Q -0.7

4 Koshiba, Peoria Palau 13.56 Q -0.6

5 Mercado, Vangie Pohnpei 14.26 Q -0.7

6 Bennett, Yvonne Nma 14.29 Q -2.3

7 Wendolin, Mihter Pohnpei 13.59 q -0.6

8 Ikelap, Maria (Epy) Chuuk 13.79 q -0.6

9 Cobb, Pollara Guam 13.88 -0.6

10 Wonenberg, Jacque Nma 14.32 -2.3

11 Wendolin, Amanda Pohnpei 14.34 -2.3

12 Wendolin, Marselihna Pohnpei 14.39 -0.7

12 Mendiola, Kristen Guam 14.39 -0.7

14 Yano, Taina Palau 14.44 -2.3

15 Twinsanne, Sam Chuuk 14.57 -2.3

16 Kapier, Kiumy Chuuk 14.59 -0.7

17 Fisher, Cherith Marshall Islands 14.71 -2.3

18 Kabua, Takilang Marshall Islands 14.75 -0.7

19 Benett, Yvette Nma 14.82 -0.7

20 Sapong, Reylynn Nma 14.85 -0.6

21 Ainos, Nelly Marshall Islands 15.15 -0.6

 

Pentathlon: #3 Women 200 Metre Sprint Pentathlon

Name Team Finals

 

1 Murdoch, Kimaia Dan Kir 29.67 505

2 Ford, Janyssa Palau 30.75 431

3 Yue, Wang Nma 30.81 427

4 Tengadik, Maleah Umera Palau 33.40 271

 

Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run Pentathlon

Name Team Finals

 

1 Murdoch, Kimaia Dan Kir 2:47.74 487

2 Ford, Janyssa Palau 3:03.35 335

3 Yue, Wang Nma 3:19.58 205

4 Tengadik, Maleah Umera Palau 3:50.42 42

 

Women 10000 Metre Run

Name Team Finals

 

1 Peters, Leana Guam 48:36.88

2 Layson, Nicole Guam 48:37.50

3 Avery, Morgan Guam 48:52.57

 

Women High Jump S.H. 1.25

Name Team Finals

 

1 Gbewonyo, Barbara Palau 1.46m

2 Murdoch, Kimaia Dan Kir 1.43m

3 Yano, Taina Palau 1.34m

4 Kadannged, Jessica Yap 1.31m

5 Wonenberg, Jacque Nma 1.28m

 

Pentathlon: #1 Women Long Jump Pentathlon

Name Team Finals

 

1 Murdoch, Kimaia Dan Kir 4.55m 441

2 Ford, Janyssa Palau 4.25m 367

3 Yue, Wang Nma 4.17m 347

4 Tengadik, Maleah Umera Palau 3.47m 194

 

Pentathlon: #4 Women Discus Pentathlon

Name Team Finals

 

1 Murdoch, Kimaia Dan Kir 25.95m 387

2 Ford, Janyssa Palau 20.91m 294

3 Tengadik, Maleah Umera Palau 20.45m 286

4 Yue, Wang Nma 19.17m 263

 

Pentathlon: #2 Women Javelin Pentathlon

Name Team Finals

 

1 Tengadik, Maleah Umera Palau 34.34m 559

2 Murdoch, Kimaia Dan Kir 27.97m 438

3 Yue, Wang Nma 24.57m 374

4 Ford, Janyssa Palau 17.75m 247

 

Men 100 Metre Sprint

Name Team Heats

 

Heats

1 Howard, Jack Chuuk 11.21 Q -0.7

2 Omar, Tyrone Nma 11.22 Q -2.2

3 Cress, Roman Marshall Islands 11.40 Q -0.8

4 Saiske, Ty Palau 11.47 Q -0.7

5 Bedor, Kyota Palau 11.51 Q -0.8

6 Freddy, Freeder Chuuk 11.64 Q -2.2

7 Alicto, Michael Guam 11.53 q -0.7

8 Roligat, Darrel Nma 11.65 q -0.8

9 Sufon, R S Chuuk 11.67 -0.8

10 Mangro, Jesse Palau 11.70 -2.2

10 Rodriguez, Elterson Pohnpei 11.70 -0.8

12 Wendolin, Jenson Pohnpei 11.74 -0.7

12 Stills, John Palau 11.74 -2.2

14 Martinez, Jude Anthony Guam 11.96 -2.2

14 Yinug, Daniel Yap 11.96 -0.8

16 Hairens, Jesse Pohnpei 12.08 -0.8

17 Oscar, John Pohnpei 12.30 -2.2

18 Rogoninug, Travis Moses Yap 12.51 -0.7

 

Octathlon: #1 Men 100 Metre Sprint Octathlon

Name Team Finals

 

1 Mangham, Nicholas Palau 11.88 675

2 Dillay, Dexter Nma 12.18 616

3 Ateri, Beteru Kir 12.41 573

4 Mengloi, Leon Palau 12.49 558

5 White, Gabriel Nma 13.14 444

6 Kabiriel, Ketson(Jack) Nma 13.59 373

 

Octathlon: #4 Men 400 Metre Sprint Octathlon

Name Team Finals

 

1 Mangham, Nicholas Palau 54.54 617

2 Ateri, Beteru Kir 54.83 606

3 Mengloi, Leon Palau 55.16 592

4 Kabiriel, Ketson(Jack) Nma 58.56 463

5 Dillay, Dexter Nma 59.70 423

6 White, Gabriel Nma 1:02.65 327

 

Men 800 Metre Run

Name Team Heats

 

Heats

1 Sepety, Keith Daniel Pohnpei 2:07.02 Q

2 Mandell, Derek Guam 2:07.17 Q

3 Tiobech, Idip Palau 2:07.34 Q

4 Castro, Toby Guam 2:11.26 Q

5 Townsel, David Guam 2:07.86 Q

6 Untalan, VictorinoT. Nma 2:13.73 Q

7 Luzama, Franky Pohnpei 2:09.20 q

8 Sewell, Nori Chuuk 2:15.00 q

9 Schmidt, Douglas Palau 2:15.87

10 Henry, Michael Chuuk 2:15.89

11 Sakate, Ignore Chuuk 2:16.35

12 Santos, Christopher Nma 2:17.62

13 Louis, Detsan Chuuk 2:17.63

14 Lero, Mark Nma 2:19.71

15 Rawepi, Arthur Chuuk 2:20.13

16 Pablo, Demei Palau 3:10.58

 

Men 10000 Metre Run

Name Team Finals

 

1 Mandell, Derek Guam 35:47.58

2 Butler, Brent Guam 36:26.52

3 Kosi, Kostantino Chuuk 37:15.61

4 Suzuki, Yoshiharu Nma 37:18.91

5 Ikelap, Juda Chuuk 37:35.19

6 Jang Wang, Chang Nma 39:34.35

7 Mangarfir, Jonathan F. Yap 44:52.74

8 Schmidt, Douglas Palau 47:08.50

9 Lund, Daryl Palau 55:56.24

 

Men 400 Metre Hurdles

Name Team Heats

 

Heats

1 Karosich, Kenneth Guam 59.05 Q

2 Bismark, Moses Palau 1:01.16 Q

3 Mathias, Steve Chuuk 1:01.57 Q

4 Ateri, Beteru Kir 1:01.16 q

5 Kenty, Christopher Palau 1:02.18

6 Fielder, Jahlil Guam 1:02.30

7 Kabiriel, Ketson(Jack) Nma 1:03.05

8 Dillay, Francisco Nma 1:10.39

 

Octathlon: #2 Men Long Jump Octathlon

Name Team Finals

 

1 Dillay, Dexter Nma 5.95m 576

2 Ateri, Beteru Kir 5.94m 574

3 Mangham, Nicholas Palau 5.50m 481

4 Mengloi, Leon Palau 5.31m 443

5 White, Gabriel Nma 5.28m 437

6 Kabiriel, Ketson(Jack) Nma 5.11m 404

 

Octathlon: #3 Men Shot Put Octathlon

Name Team Finals

 

1 Dillay, Dexter Nma 9.01m 426

2 Kabiriel, Ketson(Jack) Nma 8.56m 400

3 Mengloi, Leon Palau 8.51m 397

4 White, Gabriel Nma 8.33m 386

5 Mangham, Nicholas Palau 8.06m 370

6 Ateri, Beteru Kir 7.49m 336