Results Day 3 Grand Prix Series / Melanesian Championships

Sunday, 19 August 2007

 

Women 100 Metre Sprint Open

Name Yr Team Finals

 

Finals

1 McLellan, Sally 86 AUS 11.76 -1.3

2 Koime, Mae 83 PNG 11.91 -1.8

3 Wisil, Toea 88 PNG 12.05 -1.8

4 Smythe, Ana 90 NEW ZEALAND 12.12 -1.3

5 Baki, Raphaela 88 PNG 12.31 -1.8

6 Vadrasamu, Alena 90 FIJ 12.47 -1.8

7 Tumalevu, Makelesi 90 FIJ 12.49 -1.8

8 Mackaway, Sarah 90 JUMP START -A 12.72 -1.8

9 Tuinalase, Sera 90 FIJ 12.77 -1.8

10 Robinson, Rebecca 87 AUS 13.04 -1.8

11 Steven, Eunice 84 PNG 13.08 -1.3

12 Langa, Jacinta 87 PNG 13.24 -0.5

12 Jone, Rosa-Mystique 90 NRU 13.24 -0.5

14 Lapenmal, Elis 87 VAN 13.29 -1.3

15 Keni, Jenny 90 SOL 13.49 -1.3

16 Reid, Ashleigh 88 AUS 13.50 -0.5

17 Flory, Lisa 89 SOL 13.58 -1.3

18 Kwalea, Pauline 90 SOL 13.66 -0.5

19 Vatmale, Belinda 91 PNG 13.82 -1.3

20 McCaul, Megan 90 ANQ 14.01 -1.3

 

Women 200 Metre Sprint Open

Name Yr Team Finals

 

Finals

1 Bulikiobo, Makelesi 80 FIJ 23.36 0.4

2 Smythe, Ana 90 NEW ZEALAND 24.07 0.4

3 Koime, Mae 83 PNG 24.08 0.4

4 Wisil, Toea 88 PNG 24.23 0.4

5 Vadrasamu, Alena 90 FIJ 24.87 0.4

6 Robinson, Rebecca 87 AUS 25.52 0.4

7 Korowaqa, Paulini 90 FIJ 25.68 0.4

8 Mackaway, Sarah 90 JUMP START -A 25.92 0.4

9 Johnson, Melissa 90 ANQ 26.10 0.4

10 Burua, Betty 86 PNG 26.22 0.4

11 Lapenmal, Elis 87 VAN 26.51 0.4

12 McCaul, Megan 90 ANQ 27.13 0.4

 

Women 1500 Metre Run Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Dell, Salome 83 PNG 4:50.39

2 Kumalalamene, Cecilia 88 PNG 4:56.38

3 Gahekave, Poro 92 PNG 5:00.29

4 Drotini, Akesa 90 FIJ 5:10.31

 

Women 10000 Metre Run Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Tina, Florence 90 SOL 47:52.22

 

Women 100 Metre Hurdles Open

Name Yr Team Finals

 

Finals

1 Robinson, Rebecca 87 AUS 16.02 -0.7

 

Women 400 Metre Hurdles Open

Name Yr Team Finals

 

1 Henry, Sharon 87 PNG 63.24

2 McCann, Shannon 88 JUMP START -A 65.55

3 Van Lint, Heidi 90 ANQ 74.84

--- Stresing, Jacqueline 90 ANQ X63.17

 

Women 2x100 Metre Relay 3rd Open

Team Relay Finals

 

--- AUSTRALIA B DQ

1) Attenborough, Crystal 86 2) Kay, Melissa 90

--- AUSTRALIA A DQ

1) Cullen, Fiona 90 2) Kleeberg, Melanie 90

 

Women 4x400 Metre Relay Melanesian Open

Team Relay Finals

 

1 PAPUA NEW GUINEA A 3:54.12

1) Mooney, Ann 80 2) Henry, Sharon 87

3) Steven, Eunice 84 4) Wisil, Toea 88

2 FIJI A 3:58.96

1) Mereula, Sera 90 2) Korowaqa, Paulini 90

3) Vadrasamu, Alena 90 4) Odro, Torika 90

3 ANQ A 4:11.98

1) Stresing, Jacqueline 90 2) Van Lint, Heidi 90

3) McCaul, Megan 90 4) Johnson, Melissa 90

4 SOLOMON ISLANDS A 4:15.37

1) Kwalea, Pauline 90 2) Taurikeni, Joycelyn 90

3) Flory, Lisa 89 4) Keni, Jenny 90

 

Women High Jump Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Reid, Ashleigh 88 AUS 1.70m

2 Whitehead, Tara 90 ANQ 1.65m

3 Leslie, Nellie 88 PNG 1.60m

4 Johnson, Melissa 90 ANQ 1.55m

5 Kami, Delilah 85 PNG J1.55m

6 Gowdie, Grace 86 ANQ J1.55m

7 Myrteza, Adriana 90 ANQ 1.45m

 

Women Long Jump Open

Name Yr Team Finals

 

1 Salaniqiqi, Soko 74 FIJ 5.84m NWI

2 Cox, Katie 90 ANQ 5.52m NWI

3 Tumalevu, Makelesi 90 FIJ 5.50m NWI

4 Whitehead, Tara 90 ANQ 5.49m NWI

5 Fletcher, Emma 90 ANQ 5.03m NWI

6 Kami, Delilah 85 PNG 5.02m NWI

7 Myrteza, Adriana 90 ANQ 4.86m NWI

8 Leslie, Nellie 88 PNG 4.62m NWI

9 McCaul, Megan 90 ANQ 4.61m NWI

10 Gowdie, Grace 86 ANQ 4.51m NWI

11 Gilmour, Kirsten 90 ANQ 4.30m NWI

 

Women Shot Open

Name Yr Team Finals

 

--- Vili, Valerie 84 NEW ZEALAND X19.06m

(Women Shot Open)

Name Yr Team Finals

 

--- Po'uhila, Ana 79 TGA X16.87m

--- LeBrun, Cheryl 60 ANQ X4.34m

 

Women Discus Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Robinson, Rebecca 87 AUS 34.12m

--- LeBrun, Cheryl 60 ANQ X13.63m

 

Women Javelin Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Lau, Sisilia 90 FIJ 39.31m

2 Robinson, Rebecca 87 AUS 33.66m

--- Akeli, Serafina 90 SAM X49.63m

--- LeBrun, Cheryl 60 ANQ X10.50m

 

Men 100 Metre Sprint Open

Name Yr Team Finals

 

Finals

1 Dolphin, James 90 NEW ZEALAND 10.72 -1.6

2 Donaldson, Chris 80 NEW ZEALAND 10.73 -1.6

3 Gowa, Otis 84 JUMP START -A 10.76 -2.4

4 Kamut, Moses 82 VAN 10.88 -2.4

5 Karika, Wally 82 PNG 10.92 -2.4

6 McGoon, William 90 FIJ 10.98 -2.4

7 Ben, Henry 81 PNG 11.10 -1.6

8 Walasi, Chris 80 SOL 11.15 -1.3

9 Mudu, Jone 85 FIJ 11.18 -2.4

9 Yong, Andrew 86 ANQ 11.18 -1.6

11 Stone, Nelson 84 PNG 11.19 -2.4

12 Gander, Liam 88 JUMP START -A 11.25 -1.6

13 Dovumatua, Iowane 90 FIJ 11.26 -2.4

14 Iroga, Jack 86 SOL 11.29 -1.3

14 Omar, Tyrone 90 NMA 11.29 -1.6

16 Delai, Filipo 84 FIJ 11.36 -1.6

17 Wisil, Kupun 85 PNG 11.38 -2.8

18 Roboam, Elias 79 PNG 11.42 -1.3

19 Blair, Rodney 90 JUMP START -A 11.43 -1.3

20 Kabitana, Nelson 77 SOL 11.44 -1.6

21 Momolevu, Timoci 90 FIJ 11.48 -2.8

22 Devenish, Luke 87 AUS 11.49 -1.3

23 Alfred, Adison 90 SOL 11.50 -1.3

24 Capelle, JJ 84 NRU 11.52 -2.8

25 Daley, Duan 88 JUMP START -A 11.56 -2.4

26 Tuivanuavou, Eroni 90 FIJ 11.76 -1.3

27 Giatrakos, Sam 88 AUS 11.83 -1.3

28 Natua, Tim 90 KIR 11.89 -1.3

29 Abbey, Colin 90 ANQ 11.99 -1.3

30 Cook, Amon 90 ANQ 12.03 -1.3

31 Haulangi, Niga 82 NRU 12.37 -2.8

31 O'Hara, Dayne 89 NFI 12.37 -2.8

33 Sanchez, Andrew 91 NFI 12.53 -2.8

34 Seawright, Damien 90 ANQ 15.47 -2.8

 

Men 200 Metre Sprint Open

Name Yr Team Finals

 

Finals

1 Dolphin, James 90 NEW ZEALAND 21.15 -1.0

2 Verekauta, Niko 87 FIJ 21.26 -2.7

3 Namosimalua, Iliesa 86 FIJ 21.42 -2.7

4 Kamut, Moses 82 VAN 21.57 -2.7

5 McGoon, William 90 FIJ 21.70 -2.7

6 Walasi, Chris 80 SOL 22.06 -2.7

7 Niulai, Fabian 82 PNG 22.11 -2.7

8 Doonar, Andrew 87 PNG 22.20 -2.7

9 Yong, Andrew 86 ANQ 22.21 -1.0

10 Kabitana, Nelson 77 SOL 22.39 -1.0

11 Egora, Waname 82 PNG 22.90 -1.0

12 Ota, Chris 90 SOL 23.10 -2.1

13 Taloga, William 86 SOL 23.37 -1.0

14 Stevenson, Joel 86 JUMP START -A 24.09 -2.1

15 Cook, Amon 90 ANQ 24.47 -2.1

16 Seawright, Damien 90 ANQ 32.37 -2.1

 

Men 1500 Metre Run Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Naikelekelevesi, Isireli 76 FIJ 4:04.55

2 Yao, Sapolai 82 PNG 4:05.25

3 Rapasi, Rodney 90 SOL 4:10.67

4 Bais, Chris 85 PNG 4:16.02

5 Yeweh, Andrew 88 PNG 4:18.94

6 Kapmatana, Kevin 88 PNG 4:19.01

7 Gebo, Paulson 80 PNG 4:21.59

8 Nelson, Hamish 88 AUS 4:24.12

9 Gray, Cian 90 ANQ 4:29.06

10 Hunter, Rorey 90 ANQ 4:29.53

--- Curreen, Aunese 81 SAM X3:56.11

 

Men 10000 Metre Run Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Nausien, Philip 79 VAN 35:01.83

2 Votu, Chris 90 SOL 36:09.77

3 Rapasi, Rodney 90 SOL 47:52.14

 

Men 110 Metre Hurdles Open

Name Yr Team Finals

 

Finals

1 Naivalu, Jovesa 90 FIJ 14.71 -0.7

2 Devenish, Luke 87 AUS 15.09 -0.7

3 Giatrakos, Sam 88 AUS 15.41 -0.7

4 Wainiqolo, Jone 85 FIJ 15.46 -0.7

5 Kabilu, Nathan 82 PNG 15.56 -0.7

 

Men 400 Metre Hurdles Open

Name Yr Team Finals

 

1 Boino, Mowen 79 PNG 51.43

2 Wainiqolo, Jone 85 FIJ 53.01

3 Gime, Wala 85 PNG 54.86

4 Kabilu, Nathan 82 PNG 55.37

(Men 400 Metre Hurdles Open)

Name Yr Team Finals

 

5 Naivalu, Jovesa 90 FIJ 57.99

--- Ateri, Beteru 86 KIR X66.10

 

Men 2x100 Metre Relay 3rd Open

Team Relay Finals

 

1 NEW ZEALAND A 20.38

1) Dolphin, James 90 2) Donaldson, Chris 80

2 AUSTRALIA B 20.40

1) Williams, Tim 90 2) Rouge-Serret, Aaron 90

 

Men 4x400 Metre Relay Melanesian Open

Team Relay Finals

 

1 FIJI A 3:16.23

1) Namosimalua, Iliesa 86 2) Naikelekelevesi, Isireli 76

3) McGoon, William 90 4) Verekauta, Niko 87

2 PAPUA NEW GUINEA A 3:18.38

1) Stone, Nelson 84 2) Albert, Levi 86

3) Egora, Waname 82 4) Niulai, Fabian 82

3 VANUATU A 3:24.36

1) Sorina, Arnold 88 2) Abraham, Kepsin 80

3) Kassiley, Jimmy 89 4) Kaiapam, Sam 80

4 SOLOMON ISLANDS A 3:30.83

1) Ota, Chris 90 2) Iroga, Jack 86

3) Alfred, Adison 90 4) Taloga, William 86

 

Men High Jump Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Prasad, Rajendra 85 FIJ 2.00m

2 Rickards, Ben 88 AUS J2.00m

3 Giatrakos, Sam 88 AUS 1.80m

 

Men Long Jump Open

Name Yr Team Finals

 

1 Nymbane, Julius 90 ANQ 7.46m 3.4

2 Blair, Rodney 90 JUMP START -A 6.99m 2.4

3 Tuivanuavou, Eroni 90 FIJ 6.82m 3.1

4 Murchie, Nicholas 90 ANQ 6.71m 1.8

5 Vollmer, Eugene 90 FIJ 6.44m 3.3

6 Dillay, Dexter 90 NMA 5.87m 3.2

7 Taval, Mong 89 PNG 5.72m 2.2

8 Haulangi, Niga 82 NRU 5.60m 2.3

9 Seawright, Damien 90 ANQ 3.01m 1.8

--- Yeeting, Buraieta 88 KIR X6.28m 3.8

--- Abbey, Colin 90 ANQ X5.79m 3.4

 

Men Shot Open

Name Yr Team Finals

 

1 Ambrum, Travis 90 ANQ 12.89m

2 Poli, Luke 80 ANQ 12.58m

--- Abdy, Raymond 90 ANQ X9.31m

 

Men Discus Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Poli, Luke 80 ANQ 44.79m

2 Peeters, Brendan 85 JUMP START -A 37.64m

--- Ambrum, Travis 90 ANQ X42.30m

--- Abdy, Raymond 90 ANQ X26.90m

--- Seawright, Damien 90 ANQ X14.13m

 

Men Javelin Melanesian Open

Name Yr Team Finals

 

1 Potts, Drew 90 ANQ 54.43m

2 Giatrakos, Sam 88 AUS 44.87m

3 Rickards, Ben 88 AUS 38.64m

4 Seawright, Damien 90 ANQ 10.10m

--- Farquhar, Stuart 85 NEW ZEALAND X77.58m

--- Dillay, Dexter 90 NMA X45.37m

--- Abdy, Raymond 90 ANQ X15.94m