South Pacific Mini Games - Full Results

Friday, 5 August 2005

 

South Pacific Mini Games

RESULTS

25-Jul-05 to 29-Jul-05

Koror - Palau

 

Women High Jump SH 1.20

Section 1: 1, 139 Milika Tuivanuavou, Fiji, 1.45m. 2, 322 Joycelyn Taurikeni,

Solomon Islands, 1.30m.

Men Discus Throw

Section 1: 1, 360 Aukuitino Hoatau, Wal, 52.80m. 2, 304 Shaka Sola, Samoa,

49.33m. 3, 160 Justin Andre, Gum, 43.87m. 4, 361 Lolesio Iloai, Wal, 37.59m.

5, 222 Rodolphe Vili, NC, 37.50m. 6, 254 Jersey Iyar, Plw, 33.73m.

Women 100 Metre Sprint Heats

Heat 1: (w: 1.0) 1, 125 Tahitia Kamea, Fiji, 12.50Q. 2, 252 Ngerak Florencio,

Plw, 12.69Q. 3, 161 Desiree Craggette, Gum, 12.92Q. 4, 285 Winai Waro, Papua

New Guinea, 13.38q. 5, 311 Elisabeth Gaobata, Solomon Islands, 13.64q. 6, 195

Takilang Kabua, Msh, 14.29.

Heat 2: (w: -0.6) 1, 127 Litiana Miller, Fiji, 12.46Q. 2, 287 Toea Wisil,

Papua New Guinea, 12.49Q. 3, 212 Marie-Claude Haluatr, NC, 12.83Q. 4, 116

Marselihna Wendolin, Fsm, 13.69.

Heat 3: (w: 0.3) 1, 278 Mae Koime, Papua New Guinea, 11.99Q. 2, 132 Ulamila

Racule, Fiji, 13.21Q. 3, 113 Evangeleen Ikelap, Fsm, 13.42Q. 4, 318 Pauline

Kwalea, Solomon Islands, 13.48q. 5, 165 Kristen Mendiola, Gum, 13.74. 6, 192

Ann Magedelene Chong Gum, Msh, 14.80.

Men 100 Metre Sprint

Heat 1: (w: +0.0) 1, 123 Jone Delai, Fiji, 10.73Q. 2, 272 Edward Buidal,

Papua New Guinea, 11.16Q. 3, 320 Reuben Apuri, Solomon Islands, 11.21q. 4, 255

Wesphil Joseph, Plw, 11.97. 5, 191 Rolanto Ceaser, Msh, 12.10.

Heat 2: (w: -0.3) 1, 350 Moses Kamut, Vanuatu, 10.80Q. 2, 138 Eroni

Tuivanuavou, Fiji, 11.02Q. 3, 112 John Howard, Fsm, 11.03q. 4, 319 Francis

Manioru, Solomon Islands, 11.25. 5, 245 Darrel Roligat, Nma, 11.60. 6, 193

Domieo Kabua, Msh, 11.73.

Heat 3: (w: +0.0) 1, 280 Anton Lui, Papua New Guinea, 11.00Q. 2, 120 Jone

Biutilondoni, Fiji, 11.04Q. 3, 213 Melvin Hamou, NC, 11.47. 4, 114 Donis

(Peter) Rudolif, Fsm, 11.84. 5, 364 Jackie Tuakoifenua, Wal, 12.28. 6, 240

Dexter Dillay, Nma, 12.37.

Heat 4: (w: +0.0) 1, 277 Wally Kirika, Papua New Guinea, 10.83Q. 2, 162

Philam Garcia, Gum, 10.88Q. 3, 111 Jack Howard, Fsm, 10.95q. 4, 316 Jack

Iroga, Solomon Islands, 11.14q. 5, 258 Leong Mengloi, Plw, 12.52.

Women Long Jump

Section 1: 1, 219 Fanny See, NC, 5.60m, w:-0.8. 2, 139 Milika Tuivanuavou,

Fiji, 5.50m, w:0.4. 3, 134 Soko Salaniqiqi, Fiji, 5.25m, w:+0.0.

Men 10000 Metre Run

Section 1: 1, 288 Sapolai Yao, Papua New Guinea, 33:49.40. 2, 325 Chris Votu,

Solomon Islands, 34:46.40. 3, 326 Noel Waimea, Solomon Islands, 35:14.76. 4,

135 Rajendra Singh, Fiji, 35:44.54. 5, 164 Derek Mandell, Gum, 38:07.41.

Women 10000 Metre Run

Section 1: 1, 324 Linda Tora, Solomon Islands, 46:22.10. 2, 310 June Fataea,

Solomon Islands, 47:52.81.

Women 100 Metre Sprint Semi-Finals

Heat 1: (w: 0.5) 1, 278 Mae Koime, Papua New Guinea, 12.10Q. 2, 212

Marie-Claude Haluatr, NC, 12.90Q. 3, 285 Winai Waro, Papua New Guinea, 13.21.

4, 132 Ulamila Racule, Fiji, 13.38. 4, 318 Pauline Kwalea, Solomon Islands,

13.38.

Heat 2: (w: 0.7) 1, 287 Toea Wisil, Papua New Guinea, 12.41Q. 2, 127 Litiana

Miller, Fiji, 12.42Q. 3, 252 Ngerak Florencio, Plw, 12.84q. 4, 161 Desiree

Craggette, Gum, 12.91q. 5, 113 Evangeleen Ikelap, Fsm, 13.52. 6, 311 Elisabeth

Gaobata, Solomon Islands, 13.79.

Men 100 Metre Sprint

Heat 1: (w: 0.1) 1, 350 Moses Kamut, Vanuatu, 10.66Q. 2, 277 Wally Kirika,

Papua New Guinea, 10.80Q. 3, 112 John Howard, Fsm, 11.00q. 3, 138 Eroni

Tuivanuavou, Fiji, 11.00q. 5, 316 Jack Iroga, Solomon Islands, 11.10. 5, 120

Jone Biutilondoni, Fiji, 11.10.

Heat 2: (w: -1.1) 1, 162 Philam Garcia, Gum, 10.80Q. 2, 123 Jone Delai, Fiji,

10.86Q. 3, 111 Jack Howard, Fsm, 11.04. 4, 280 Anton Lui, Papua New Guinea,

11.14. 5, 320 Reuben Apuri, Solomon Islands, 11.20. 6, 272 Edward Buidal,

Papua New Guinea, 11.25.

Men 800 Metre Run Heats

Heat 1: 1, 302 Setefano Mika, Samoa, 1:56.73Q. 2, 271 Chris Bais, Papua New

Guinea, 1:56.97Q. 3, 224 Kenal Zatrotro, NC, 1:59.64q. 4, 313 Jay Rex Hagaria,

Solomon Islands, 1:59.91q. --, 126 Loresh Kumaran, Fiji, DNF.

Heat 2: 1, 128 Isireli Naikelekelevesi, Fiji, 1:55.03Q. 2, 284 Joe Sipo,

Papua New Guinea, 1:58.13Q. 3, 323 Fred Thegu, Solomon Islands, 2:00.75. 4,

218 Dominique Sawa, NC, 2:07.33. 5, 166 Nicholas Paulino, Gum, 2:19.22.

Women 400 Metre Hurdles

Section 1: 1, 270 Merolyn Auga, Papua New Guinea, 1:07.15. 2, 136 Ledua Baker

Taleiviti, Fiji, 1:08.55.

Men 400 Metre Hurdles

Section 1: 1, 342 Aleki Sapoi, Tga, 53.89. 2, 121 Meli Cama, Fiji, 55.65. 3,

340 Kumi 'uhila, Tga, 55.88. 4, 215 Alain Jeremie, NC, 57.24. --, 144 John

Wainiqolo, Fiji, DQ.

Men High Jump SH 1.60

Section 1: 1, 131 Rajendra Prasad, Fiji, 1.95m. 2, 253 Donovan Helvey, Plw,

J1.80m. 2, 211 Xavier Fenuafanote, NC, 1.80m. 4, 340 Kumi 'uhila, Tga, 1.70m.

Men Shot Put

Section 1: 1, 304 Shaka Sola, Samoa, 17.74m. 2, 360 Aukuitino Hoatau, Wal,

17.58m. 3, 361 Lolesio Iloai, Wal, 15.72m. 4, 303 Faleone Seve, Samoa, 15.19m.

5, 254 Jersey Iyar, Plw, 12.19m. 6, 222 Rodolphe Vili, NC, 11.56m.

Women 100 Metre Sprint Finals

Section 1: (w: 0.1) 1, 278 Mae Koime, Papua New Guinea, 12.03. 2, 127 Litiana

Miller, Fiji, 12.38. 3, 287 Toea Wisil, Papua New Guinea, 12.43. 4, 252 Ngerak

Florencio, Plw, 12.74. 5, 212 Marie-Claude Haluatr, NC, 12.85. 6, 161 Desiree

Craggette, Gum, 12.86.

Men 100 Metre Sprint

Section 1: (w: 0.5) 1, 350 Moses Kamut, Vanuatu, 10.64. 2, 123 Jone Delai,

Fiji, 10.73. 3, 277 Wally Kirika, Papua New Guinea, 10.84. 3, 138 Eroni

Tuivanuavou, Fiji, J10.84. 5, 162 Philam Garcia, Gum, 10.91. 6, 112 John

Howard, Fsm, 11.04.

Men 400 Metre Run Heats

Heat 1: 1, 142 Niko Verekauta, Fiji, 49.68Q. 2, 327 Chris Walasi, Solomon

Islands, 49.88q. 3, 196 Peter Rear, Msh, 55.64. 4, 260 Xyrus Salii, Plw,

59.29.

Heat 2: 1, 124 Waisea Finau, Fiji, 48.89Q. 2, 283 Joshiah Sasanui, Papua New

Guinea, 51.29q. 3, 315 Jonah Hone, Solomon Islands, 52.47. 4, 166 Nicholas

Paulino, Gum, 57.62. 5, 190 Fred Adde, Msh, 57.77.

Heat 3: 1, 145 Iliesa Namosimalua, Fiji, 49.20Q. 2, 281 Fabian Nuilai, Papua

New Guinea, 50.20q. --, 321 William Taloga, Solomon Islands, DQ.

Women 200 Metre Sprint

Heat 1: (w: 1.6) 1, 133 Mereoni Raluve, Fiji, 25.71Q. 2, 212 Marie-Claude

Haluatr, NC, 26.54Q. 3, 318 Pauline Kwalea, Solomon Islands, 27.67Q. 4, 194

Donica Kabua, Msh, 35.15q.

Heat 2: (w: 1.3) 1, 287 Toea Wisil, Papua New Guinea, 25.54Q. 2, 137 Sera

Tuinalase, Fiji, 25.59Q. 3, 322 Joycelyn Taurikeni, Solomon Islands, 29.03Q.

Heat 3: (w: 2.8) 1, 278 Mae Koime, Papua New Guinea, 24.79Q. 2, 140 Alena

Vadrasamu, Fiji, 25.74Q. 3, 311 Elisabeth Gaobata, Solomon Islands, 28.52Q.

Men 200 Metre Sprint

Heat 1: (w: 3.6) 1, 281 Fabian Nuilai, Papua New Guinea, 22.40Q. 2, 114 Donis

(Peter) Rudolif, Fsm, 23.87Q. 3, 190 Fred Adde, Msh, 24.71. 4, 258 Leong

Mengloi, Plw, 25.52. --, 317 Mariano Lewis Kelesi, Solomon Islands, DQ.

Heat 2: (w: 3.0) 1, 111 Jack Howard, Fsm, 22.41Q. 2, 120 Jone Biutilondoni,

Fiji, 22.66Q. 3, 277 Wally Kirika, Papua New Guinea, 22.82q. 4, 314 Hugo

Hebala, Solomon Islands, 23.41q. 5, 255 Wesphil Joseph, Plw, 24.44.

Heat 3: (w: 3.0) 1, 145 Iliesa Namosimalua, Fiji, 21.71Q. 2, 350 Moses Kamut,

Vanuatu, 21.87Q. 3, 272 Edward Buidal, Papua New Guinea, 23.06q. 4, 191

Rolanto Ceaser, Msh, 25.17. 5, 260 Xyrus Salii, Plw, 26.06.

Heat 4: (w: 3.0) 1, 141 Lesia Vanawalu, Fiji, 22.12Q. 2, 319 Francis Manioru,

Solomon Islands, 23.02Q. 3, 110 Jesse Hairens, Fsm, 23.78q. 4, 196 Peter Rear,

Msh, 24.10. --, 245 Darrel Roligat, Nma, DQ.

Women Shot Put

Section 1: 1, 341 Ana Po'uhila, Tga, 16.92m. 2, 343 Melehifo Uhi, Tga,

14.27m. 3, 103 Tereapii Tapoki, Cok, 13.85m. 4, 300 Serafina Akeli, Samoa,

12.86m. 5, 216 Patricia Kolivai, NC, 12.81m. 6, 250 Chandis Cooper, Plw,

10.70m.

Women 800 Metre Run

Section 1: 1, 273 Salome Dell, Papua New Guinea, 2:21.83. 2, 122 Merelaisa

Dawaqa, Fiji, 2:21.88. 3, 279 Cecelia Kumalalamene, Papua New Guinea, 2:22.24.

4, 168 Mary Sloan Siegrist, Gum, 2:24.01. 5, 257 Avon Grace Mazo, Plw,

2:38.52.

Men 800 Metre Run Finals

Section 1: 1, 128 Isireli Naikelekelevesi, Fiji, 1:53.01. 2, 302 Setefano

Mika, Samoa, 1:53.68. 3, 271 Chris Bais, Papua New Guinea, 1:55.08. 4, 284 Joe

Sipo, Papua New Guinea, 1:56.80. 5, 224 Kenal Zatrotro, NC, 1:59.27. 6, 313

Jay Rex Hagaria, Solomon Islands, 2:00.94.

Women 5000 Metre Run

Section 1: 1, 167 Leana Peters, Gum, 21:06.72. 2, 324 Linda Tora, Solomon

Islands, 21:39.76. 3, 163 Nicole Layson, Gum, 22:38.82.

Men Triple Jump

Section 1: 1, 275 Sandy Katusele, Papua New Guinea, 14.40m, w:-2.1. 2, 223

Jacques Xenihatr, NC, 14.14m, w:-1.7. 3, 340 Kumi 'uhila, Tga, 13.67m, w:-0.8.

4, 213 Melvin Hamou, NC, 13.13m, w:-1.6. 5, 217 Kainrick Ozoux, NC, 12.81m,

w:-1.4.

Women 200 Metre Sprint Semi-Finals

Heat 1: (w: 0.7) 1, 287 Toea Wisil, Papua New Guinea, 25.65Q. 2, 133 Mereoni

Raluve, Fiji, 25.91Q. 3, 212 Marie-Claude Haluatr, NC, 26.56q. 4, 318 Pauline

Kwalea, Solomon Islands, 27.73.

Heat 2: (w: 1.3) 1, 278 Mae Koime, Papua New Guinea, 24.55Q. 2, 137 Sera

Tuinalase, Fiji, 25.73Q. 3, 140 Alena Vadrasamu, Fiji, 25.80q. 4, 311

Elisabeth Gaobata, Solomon Islands, 28.20. 5, 322 Joycelyn Taurikeni, Solomon

Islands, 28.86.

Men 200 Metre Sprint

Heat 1: (w: 2.1) 1, 141 Lesia Vanawalu, Fiji, 21.92Q. 2, 281 Fabian Nuilai,

Papua New Guinea, 22.33Q. 3, 319 Francis Manioru, Solomon Islands, 22.80. 4,

272 Edward Buidal, Papua New Guinea, 23.03. 5, 120 Jone Biutilondoni, Fiji,

23.58. 6, 110 Jesse Hairens, Fsm, 23.79.

Heat 2: (w: 1.7) 1, 145 Iliesa Namosimalua, Fiji, 21.58Q. 2, 350 Moses Kamut,

Vanuatu, 21.87Q. 3, 111 Jack Howard, Fsm, 22.34q. 4, 277 Wally Kirika, Papua

New Guinea, 22.57q. 5, 314 Hugo Hebala, Solomon Islands, 23.45. 6, 114 Donis

(Peter) Rudolif, Fsm, 23.84.

Men Hammer Throw

Section 1: 1, 303 Faleone Seve, Samoa, 54.11m. 2, 160 Justin Andre, Gum,

52.77m. 3, 230 Brentt Jones, Nfi, 52.52m. 4, 304 Shaka Sola, Samoa, 40.82m. 5,

360 Aukuitino Hoatau, Wal, 39.90m.

Women 200 Metre Sprint Finals

Section 1: (w: 2.1) 1, 278 Mae Koime, Papua New Guinea, 24.69. 2, 137 Sera

Tuinalase, Fiji, 25.39. 3, 287 Toea Wisil, Papua New Guinea, 25.65. 4, 140

Alena Vadrasamu, Fiji, 25.72. 5, 133 Mereoni Raluve, Fiji, 25.94. 6, 212

Marie-Claude Haluatr, NC, 26.86.

Women Triple Jump

Section 1: 1, 134 Soko Salaniqiqi, Fiji, 11.43m, w:-1.6. 2, 219 Fanny See,

NC, 10.64m, w:-2.1.

Men 200 Metre Sprint Finals

Section 1: (w: 1.7) 1, 145 Iliesa Namosimalua, Fiji, 21.54. 2, 350 Moses

Kamut, Vanuatu, 21.67. 3, 141 Lesia Vanawalu, Fiji, 22.03. 4, 281 Fabian

Nuilai, Papua New Guinea, 22.37. 5, 111 Jack Howard, Fsm, 22.57. 6, 277 Wally

Kirika, Papua New Guinea, 22.60.

Women 1500 Metre Run

Section 1: 1, 168 Mary Sloan Siegrist, Gum, 4:54.88. 2, 273 Salome Dell,

Papua New Guinea, 5:00.60. 3, 167 Leana Peters, Gum, 5:15.75. 4, 310 June

Fataea, Solomon Islands, 5:28.49. 5, 163 Nicole Layson, Gum, 5:29.17.

Men 1500 Metre Run

Section 1: 1, 302 Setefano Mika, Samoa, 4:01.33. 2, 128 Isireli

Naikelekelevesi, Fiji, 4:01.90. 3, 271 Chris Bais, Papua New Guinea, 4:05.45.

4, 284 Joe Sipo, Papua New Guinea, 4:06.52. 5, 323 Fred Thegu, Solomon

Islands, 4:09.51. 6, 312 Rodney Rapasi Gapirongo, Solomon Islands, 4:10.70. 7,

313 Jay Rex Hagaria, Solomon Islands, 4:18.28. --, 218 Dominique Sawa, NC,

DNF.

Women Javelin Throw

Section 1: 1, 300 Serafina Akeli, Samoa, 52.26m. 2, 220 Linda Selui, NC,

50.23m. 3, 103 Tereapii Tapoki, Cok, 43.78m. 4, 261 Maleah Umerang Tengadik,

Plw, 38.07m. 5, 262 Anelize Emiliano, Plw, 34.59m.

Men Long Jump

Section 1: 1, 138 Eroni Tuivanuavou, Fiji, 7.10m, w:-2.1. 2, 213 Melvin

Hamou, NC, 6.84m, w:-1.8. 3, 101 Harmon Harmon, Cok, 6.69m, w:-3.4. 4, 275

Sandy Katusele, Papua New Guinea, 6.57m, w:-1.1. 5, 316 Jack Iroga, Solomon

Islands, 6.53m, w:-1.6. 6, 240 Dexter Dillay, Nma, 5.34m, w:-1.2. --, 225 Remy

Ihmanang, NC, FOUL, w:NWI.

Women 400 Metre Run

Section 1: 1, 278 Mae Koime, Papua New Guinea, 57.10. 2, 287 Toea Wisil,

Papua New Guinea, 57.91. 3, 133 Mereoni Raluve, Fiji, 59.11. 4, 276 Maria

Kaupa, Papua New Guinea, 1:00.35. 5, 322 Joycelyn Taurikeni, Solomon Islands,

1:07.36. 6, 130 Anameli Navukitu, Fiji, 1:10.54.

Men 400 Metre Run Finals

Section 1: 1, 124 Waisea Finau, Fiji, 48.78. 2, 142 Niko Verekauta, Fiji,

49.55. 3, 145 Iliesa Namosimalua, Fiji, 49.79. 4, 327 Chris Walasi, Solomon

Islands, 50.03. 5, 281 Fabian Nuilai, Papua New Guinea, 50.93. 6, 283 Joshiah

Sasanui, Papua New Guinea, 50.99.

Men Half Marathon

Section 1: 1, 325 Chris Votu, Solomon Islands, 1:18.51. 2, 135 Rajendra

Singh, Fiji, 1:20.03. 3, 326 Noel Waimea, Solomon Islands, 1:20.27. 4, 115

Keith Sepety, Fsm, 1:34.18. --, 302 Setefano Mika, Samoa, DNF. --, 362 Francis

Kehailia, Wal, DNF.

Women 100 Metre Hurdles

Section 1: (w: 1.5) 1, 139 Milika Tuivanuavou, Fiji, 16.70. 2, 136 Ledua

Baker Taleiviti, Fiji, 17.47. 3, 165 Kristen Mendiola, Gum, 17.70.

Women Hammer Throw

Section 1: 1, 216 Patricia Kolivai, NC, 45.49m. 2, 231 Suzy Vercoe, Nfi,

41.78m. 3, 102 Siniva Marsters, Cok, 41.69m. 4, 221 Elise Takosi, NC, 41.43m.

5, 220 Linda Selui, NC, 36.17m.

Men 110 Metre Hurdles

Section 1: (w: 0.6) 1, 342 Aleki Sapoi, Tga, 15.11. 2, 223 Jacques Xenihatr,

NC, 15.26. 3, 144 John Wainiqolo, Fiji, 16.14. --, 274 Nathan Kabilu, Papua

New Guinea, DQ.

Women Discus Throw

Section 1: 1, 343 Melehifo Uhi, Tga, 51.60m. 2, 103 Tereapii Tapoki, Cok,

48.32m. 3, 341 Ana Po'uhila, Tga, 45.69m. 4, 216 Patricia Kolivai, NC, 40.92m.

5, 220 Linda Selui, NC, 38.07m. 6, 221 Elise Takosi, NC, 35.12m. 7, 250

Chandis Cooper, Plw, 27.30m.

Men Javelin Throw

Section 1: 1, 364 Jackie Tuakoifenua, Wal, 63.44m. 2, 146 Iosefo Vuloaloa,

Fiji, 59.97m. 3, 222 Rodolphe Vili, NC, 57.06m. 4, 210 Victor Dao, NC, 53.91m.

5, 254 Jersey Iyar, Plw, 50.07m. 6, 225 Remy Ihmanang, NC, 50.04m.

Women 4x100 Metre Relay

Section 1: 1, Fiji 'A' (127 Litiana Miller 78, 137 Sera Tuinalase 90, 133

Mereoni Raluve 81, 125 Tahitia Kamea 88), 48.52. 2, Papua New Guinea 'A' (287

Toea Wisil 88, 278 Mae Koime 83, 282 Nessie Ogisi 83, 285 Winai Waro 87),

49.16.

Men 4x100 Metre Relay

Section 1: 1, Papua New Guinea 'A' (286 Kupun Wisil , 277 Wally Kirika 82,

272 Edward Buidal 83, 280 Anton Lui 85), 41.92. 2, Fiji 'A' (138 Eroni

Tuivanuavou 83, 145 Iliesa Namosimalua 86, 141 Lesia Vanawalu 88, 123 Jone

Delai 67), 41.97. 3, Federated States of Micronesia 'A' (114 Donis (Peter)

Rudolif , 111 Jack Howard 86, 110 Jesse Hairens , 112 John Howard 81), 42.83.

4, Solomon Islands 'A' (327 Chris Walasi 80, 320 Reuben Apuri 81, 319 Francis

Manioru 81, 316 Jack Iroga 86), 43.65. 5, Northern Marianas 'A' (245 Darrel

Roligat 88, 242 Ben Jones , 244 Tyrone Omar , 241 Lewis Iguel ), 45.25. 6,

Marshall Islands 'A' (196 Peter Rear 82, 193 Domieo Kabua 87, 190 Fred Adde

80, 191 Rolanto Ceaser 88), 47.85.

Men Octathlon

1, 101 Harmon Harmon, Cok, 4719. 2, 146 Iosefo Vuloaloa, Fiji, 4710. 3, 225

Remy Ihmanang, NC, 4291. 4, 256 Nicholas Mangham, Plw, 4037.

Women Heptathlon

1, 139 Milika Tuivanuavou, Fiji, 3559. 2, 261 Maleah Umerang Tengadik, Plw,

2906.

Men 5000 Metre Run

Section 1: 1, 288 Sapolai Yao, Papua New Guinea, 15:59.72. 2, 312 Rodney

Rapasi Gapirongo, Solomon Islands, 16:50.57. 3, 164 Derek Mandell, Gum,

17:12.43. 4, 326 Noel Waimea, Solomon Islands, 17:51.49.

Women 4x400 Metre Relay

Section 1: 1, Papua New Guinea 'A' (287 Toea Wisil 88, 276 Maria Kaupa 85,

273 Salome Dell 83, 278 Mae Koime 83), 3:58.97. 2, Fiji 'A' (133 Mereoni

Raluve 81, 122 Merelaisa Dawaqa 85, 137 Sera Tuinalase 90, 134 Soko Salaniqiqi

74), 4:03.51. 3, Solomon Islands 'A' (318 Pauline Kwalea 88, 322 Joycelyn

Taurikeni 88, 310 June Fataea 86, 311 Elisabeth Gaobata 88), 4:26.91. 4, Guam

'A' (165 Kristen Mendiola 87, 167 Leana Peters 89, 163 Nicole Layson 89, 168

Mary Sloan Siegrist 80), 4:36.82.

Men 4x400 Metre Relay

Section 1: 1, Fiji 'A' (142 Niko Verekauta 87, 145 Iliesa Namosimalua 86, 128

Isireli Naikelekelevesi 76, 124 Waisea Finau 84), 3:18.26. 2, Papua New Guinea

'A' (281 Fabian Nuilai 82, 286 Kupun Wisil , 283 Joshiah Sasanui 84, 271 Chris

Bais 85), 3:21.23. 3, Solomon Islands 'A' (315 Jonah Hone 86, 321 William

Taloga 88, 314 Hugo Hebala 80, 327 Chris Walasi 80), 3:28.15. 4, New Caledonia

'A' (218 Dominique Sawa 88, 224 Kenal Zatrotro 86, 223 Jacques Xenihatr 87,

215 Alain Jeremie 82), 3:34.24. 5, Marshall Islands 'A' (196 Peter Rear 82,

190 Fred Adde 80, 191 Rolanto Ceaser 88, 193 Domieo Kabua 87), 3:53.66.